معرفی کتاب Sustainable Design: A Critical Guide نوشتهٔ David Bergman

حسین رهنما

موضوع طراحی پایدار یکی از موضوعات جذاب و پرطرفدار معماری است که دانشجویان بسیاری به دنبال آشنایی و فراگیری آن هستند. با این حال در رجوع به موضوع پایداری معمولاً موضوعی چون طراحی اقلیمی، آن قدر پررنگ می‌شود که بسیاری طراحی پایدار را مقارن با آن تصور می‌کنند. این موضوع ناشی از این است که در بسیاری از کتاب‌ها به درستی به وجوه مختلف طراحی پایدار پرداخته نمی‌شود و کمتر کتابی هم هست که در یک پکیج کامل و خلاصه، دید جامعی را در اختیار علاقه‌مندان بدهد.

در کتاب “Sustainable Design: A Critical Guide” نوشته دیوید برگمن “David Bergman” استاد دانشگاه پرینستون با پرداختن به ابعاد مختلف طراحی پایدار، از چیستی طراحی پایدار تا ابعاد مختلف معماری چون سایت، آب، تکنیک‌های پسیو و اکتیو، کیفیت محیط داخلی، برچسب‌ها و استانداردها، و همچنین بررسی رویکردهای اصلی و تأثیرگذار در پایداری، دید جامعی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. با مطالعه‌ی این کتاب دانشجو به هنگام ورود به بحث معماری پایدار، می‌تواند جایگاه هر یک از فاکتورها و مسائل معماری را به خوبی درک کند و در مسیر درست‌تری حرکت کند. از ویژگی‌ها مثبت و بارز کتاب این است که ضمن رعایت اختصار، در آن از آمارها، شکل‌ها، نمودارها و دیاگرام‌های بسیار گیرا و مناسبی استفاده شده است که به درک بهتر موضوع کمک فراوان می‌کند.

این کتاب از سوی سایت آرکیتکتز گاید نیز به عنوان ۵۰ کتابی که پیشنهاد می‌شود همه معماران بخوانند، معرفی شده است. در لیست پیشنهادی این سایت، این کتاب در جایگاه یازدهم کتاب‌های پایه و ارزشمند قرار گرفته است و از این حیث اهمیت خواندن آن را دوچندان می‌کند. قابل توجه اینکه، این کتاب به قلم حسین رهنما (دانشجوی دکتری معماری دانشگاه یزد) با عنوان «طراحی پایدار، راهنمای کاربردی» نیز ترجمه شده و از سوی انتشارات اول و آخر منتشر شده است.