معرفی کتاب: تاریخ معماری داخلی، A History of Interior Design نوشتهٔ جان پایل، جودث گورا

حسین رهنما

طراحی داخلی یکی از گرایش‌های نسبتاً نوپای معماری است که اخیراً در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. با این حال نمی‌توان طراحی داخلی را بدون پیشینه‌ی تاریخی و زاییده‌ی معماری مدرن و پسامدرن تلقی کرد. معماری داخلی همواره با زندگی انسان عجین بوده است و قدمتی به اندازه‌ی قدمت زندگی انسان و خانه‌سازی دارد. با وجود این قدمت زیاد، در کمتر کتاب و یا منبعی می‌توان سیر تاریخی معماری داخلی را دنبال کرده و از تجربیات قرون پیشین و معماری سراسر بهره برد.

کتاب ارزشمند «تاریخ معماری داخلی» (A History of Interior Design) نوشتهٔ جان پایل و جودث گورا (John Pile, Judith Gura) یکی از منابع نسبتاً جامعی است که درک مناسبی از طراحی داخلی و تاریخ آن پیش روی ما می‌گذارد. کتاب، ما را به اعماق تاریخ می‌برد و نقطه آغاز بررسی خود را اولین تلاش‌های بشر برای عینی‌سازی مفهوم «درون» در برابر «بیرون» قرار می‌دهد؛ زمانی که انسان «مداخله در محیط» را به منظور ایجاد «فضای داخلی» می‌آموزد و به‌کار می‌گیرد.

بیان روایی بی‌نظیر این کتاب ـ برخلاف اغلب کتاب‌های تاریخ طراحی، که دارای انبوه اطلاعات نکته‌ای و محدود به تمایزات شاخص میان سبک‌ها و دوره‌ها هستند ـ سیر تدریجی و منطقی تحولات را به همراه تصاویر و ترسیمات متعدد، به‌کمال بررسی می‌کند و جزئیات دوره‌های تاریخی را در چندین سطح و در ارتباط با هم، مرور می‌نماید. بررسی خصوصیات محیطی و اجتماعی بستر، افراد مؤثر، ارتباط با معماری و فن ساختمان، فضاهای داخلی (موضوع اصلی کتاب)، اجزاء و عناصر داخلی رایج ویژگی دیگری است که این کتاب را از سایر منابع متمایز کرده و تصویر کاملی را از هر دوره تاریخی پیش روی مخاطب قرار می‌دهد.

ویرایش چهارم کتاب تاریخ معماری داخلی (جدیدترین نسخه‌ی آن) به کوشش محمدرضا نامداری (عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ) و لیدا حسین زاده ترجمه شده و توسط انتشارات کتابکده کسری به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید: