معرفی کتاب: فضاهای کودکان، Children’s Spaces به کوشش مارک دادک

حسین رهنما

طراحی مدرسه و فضاهای مرتبط با کودکان معمولاً یکی از موضوعاتی است که اکثر معماران چه در فضای آکادمیک و دانشگاهی و چه در دنیای حرفه‌ای با آن رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به اهمیت طراحی مدرسه و نقش موثر آن بر آموزش و یادگیری کودکان، سایت‌ها و کتاب‌های مختلف به بررسی و معرفی مدارس موفق می‌پردازند، اما معمولاً کمتر به مبانی نظری پشت آن و تلاش‌هایی که در جهت رسیدن به این طرح‌ها صورت گرفته، پرداخته می‌شود. علاوه‌براین دنیای جذاب و البته ناشناخته کودکان و از آن مهم‌تر سختی‌های بررسی و مطالعه کودکان و تفسیر آن به زبانی که برای طراحان قابل استفاده باشد، باعث شده است تا کتاب‌های نظری-کاربردی در حوزه‌ی مدرسه و کودکان انگشت‌شمار باشد.

کتاب «فضاهای کودکان» (Children’s Spaces) مجموعه‌ای از مقالات طراحان و معماری محیط کودک است که به کوشش مارک دادِک جمع‌آوری و منتشر شده است. هر یک از فصول کتاب به قلم یکی از متخصصان حوزه مربوطه نگاشته شده است و به نوعی حاصل تجربیات دوران حرفه‌ای ایشان محسوب می‌شود. وجود مثال‌های فراوان از موقعیت‌ها و چالش‌های پیش‌روی طراحان و راهکارهایی که توسط ایشان اتخاذ شده‌است باعث می‌شود تا شما با کتابی کاملاً کاربردی و هدفمند مواجه شوید. کتاب فضاهای کودکان مشتمل بر ۱۲ فصل است که در فصول ابتدایی با روش‌ها و شیوه‌های کاربردی مطالعه و تعامل با کودکان آشنا می‌شوید و در ادامه به موضوعاتی چون طراحی کلاس درس، حیاط، فضای شهری و چالش‌های پیش‌روی دنیای مجازی و برخی از دغدغه‌ها و چالش‌های طراحی پرداخته می‌شود.

کتاب فضاهای کودکان به کوشش حسین رهنما (دانشجوی دکتری معماری دانشگاه یزد) و علی امین ترجمه شده و توسط انتشارات اول و آخر معماری به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید: