معرفی کتاب: اصول طراحی و مبانی معماری منظر؛ تلفیق فرم و فضا با استفاده از زبان طراحی سایت

حسین رهنما

معماری منظر به عنوان یکی از گرایش‌‌‌های اصلی معماری، چند سالی است که در کشور مطرح شده است. معماری منظر از یک سو بایستی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی پاسخ دهد و از سوی دیگر به فنون معماری مسلط باشد. اما آنچه معماری منظر را بارز می‌کند، توجه به طبیعت و عناصر طبیعی در طراحی معماری است. معماری منظر به جای بنا با فضا سر و کار دارد و از این رو تسلط یافتن به ادراک فضایی می‌تواند به بهبود طراحی منظر کمک کند. در میان منابع فارسی کتاب‌های‌ شاخصی که به مبانی و اصول منظر پرداخته باشند، اندک هستند و اغلب به صورت نظری و نه کاربردی به موضوع طراحی منظر پرداخته‌اند.

کتاب «اصول طراحی و مبانی معماری منظر؛ تلفیق فرم و فضا با استفاده از زبان طراحی سایت» نوشته‌ی «پروفسور نورمن کی بوث»، استاد اصول طراحی منظر، مهندسی سایت برای معماران منظر، برنامه‌ریزی و طراحی سایت در دانشگاه ایالتی اوهایو امریکا، یکی از کتاب‌های بسیار عالی در تبیین مبانی نظری معماری است. زبان ساده به همراه استفاده از دیاگرام‌ها، اسکیس‌ها و توضیحات تصویری بی‌شمار این کتاب به علاقه‌مندان معماری منظر کمک می‌کند تا بتوانند به درک مناسبی از اصول طراحی منظر و وجوه مختلف این اصول برسند. اصول مطرح شده در این کتاب نه تنها برای معماران منظر بلکه برای همه‌ی معماران علاقه‌مند به طراحی سایت و طراحان سایت نیز می‌تواند کاربردی و سودمند باشد.

کتاب Foundations of Landscape Architecture – Integrating Form and Space Using the Language of Site Design توسط دکتر سید محمد رضا خلیل نژاد و رضا فرهادی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید: