معرفی کتاب: بنیان محله‌های پایدار نوشتهٔ اوی فریدمن

حسین رهنما

طراحی محله چالش مشترکی است که ممکن است برای هر معمار یا طراحی شهری به وجود آید. کاهش سطح تعاملات شهروندان در سطح محله‌ها و مجتمع‌های مسکونی در طی چند دهه‌ی اخیر موجب شده است تا توسعه‌ی پایدار و ایجاد پایداری اجتماعی به عنوان یکی از موضوعات جدی در معماری و طراحی شهری مطرح شود.  توسعه‌ی پایدار زمان محقق می‌شود که معضلات اجتماعی، ناکارآمدی اقتصادی، بحران‌های فرهنگی و ساز و کارهای ازهم‌گسیختۀ مدیریتی پاسخ داده شوند. با این حال، با وجود دغدغه‌های بسیار طراحان در حوزه‌ی نظری مطالعات پایداری، هنوز در متون علمی راهکارهای اندکی برای دستیابی به چنین توسعه ای ارائه شده و پایداری بیشتر گرفتار نظریه پردازی است تا فرایند اجرا و تحقق.

کتاب «بنیان محله‌های پایدار» این روند را دگرگون می‌کند و با معرفی الگوهایی خلاقانه و روزآمد، راهنمایی برای طراحی شهرها و محله‌های پایدار به دست می‌دهد. آوی فریدمن، معمار و برنامه‌ریز کانادایی و استاد مدرسۀ معماری دانشگاه مک‌گیل، یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگانی است که با نگارش ده‌ها کتاب و مقاله، به ویژه در زمینه‌ی مسکن و محله‌های پایدار، به بسط تفکر ایده‌های نوین خانه‌سازی کمک شایانی کرده است. او در سال ۱۹۸۸ برنامه‌ی «خانه‌ی استطاعت پذیر» را در دانشگاه مک‌گیل بنیان گذاشت و به دلیل نوآوری‌هایش در خانه‌سازی و به ویژه طرح‌های «خانه‌ی قابل رشد» و «خانه‌ی آینده» آوازه‌ی جهانی یافت. در کتاب بنیان محله‌های پایدار پس از بررسی اجمالی تاریخچه‌ی پایداری در طراحی محله‌ها، به فرم‌های مختلف طراحی محله و خیابان‌ها و مناظر شهری پرداخته‌ می‌شود و با بررسی نقش طبیعت در ایجاد پایداری، سرمایه‌های اجتماعی محلات واکاوی می‌شود تا خواننده بتواند با یک دید روشن آماده‌ی ادراک مفهوم مسکن پایدار شود.

کتاب «Fundamentals of Sustainable Neighbourhoods» توسط دکتر مرجان‌السادات نعمتی‌مهر، امیر یدالله‌پور توسط انتشارات دانشگاه شهید بهشتی به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)