معرفی کتاب: لویی کان- گفتگو با دانشجویان، LOUIS I. KAHN – Conversations with Students

حسین رهنما

آشنایی با آراء معماران برجسته‌ی جهان یکی از منابع ارزشمند نظری در معماری است که به دانشجویان معماری و حتی افراد حرفه‌ای کمک می‌کند تا دیدگاه جامع‌تری نسبت به معماری و طراحی معماری پیدا کنند. بررسی دیدگاه‌ها و مبانی فکری معماران – خصوصاً زمانی که از زبان خود آن‌ها بیان شده باشد – و تطابق دادن آن با محصول نهایی دیدگاه‌هایشان یکی از روش‌ها ارتقاء طراحی است.

گفتگوهایی که به زبان ساده و با هدف مخاطب قرار دادن دانشجویان صورت می‌پذیرد، معمولاً نکات ظریفی در دل خود دارند که حاصل یک عمر فعالیت حرفه‌ای است. دانشگاه پرینستون در مجموعه‌ای ارزشمند گفتگوها و مصاحبه‌های معماران برتر را جمع‌آوری کرده و منتشر کرده است. یکی از گفتگوهای انجام شده در این مجموعه، با لویی کان، معمار شهیر قرن گذشته صورت پذیرفته است. لویی کان به دلیل سبک خاص طراحی و برقراری گفتمان موثر با کارفرما، همواره درک مناسبی از خواسته‌های کارفرما و کاربر داشته و با اضافه کردن چاشنی مناسب به آن خواسته‌ها، معماری‌های ارزشمندی را خلق کرده است.

کتاب «لویی کان گفتگو با دانشجویان» «LOUIS I. KAHN – Conversations with Students» شامل یک مقدمه، متن اصلی، و یک مؤخره است. مقدمه به قلم پیتر پاپادیمتریو است که لویی کان را به نحوی شاعرانه «لو آی کان» خطاب می‌کند. متن اصلی کتاب شامل سخنرانی لویی کان با عنوان «نور سفید، سایه سیاه» و سپس پرسش و پاسخی با دانشجویان و استادان است که برای آن عنوان «طراحی حرکت صورت به سمت حضور است» انتخاب شده است. مؤخره کتاب را لارس لیراپ، رئیس پیشین دانشکده معماری پرینستون، نوشته و در آن به نسبت میان دست و وجود و اندیشه معمار پرداخته است.

کتاب لویی کان گفتگو با دانشجویان توسط افرا غریب‌پور ترجمه شده و توسط انتشارات علمی به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)