معرفی کتاب: تاریخ معماری جهان نوشته‌ی فرانسیس دی. کی. چینگ

حسین رهنما

تاریخ معماری و بررسی سیر تحول معماری در سرزمین‌های مختلف و در طول زمان یکی از موضوعات جذابی است که در کتب تاریخ معماری به آن پرداخته شده است. رعایت بی‌طرفی و پرداختن به واقعیت‌های تاریخی کمک شایانی می‌کند تا مخاطب بتواند درک صحیحی از شرایط اجتماعی-تاریخی سرزمین‌های مختلف به دست آورده و نسبت آن را با معماری آن سرزمین‌ها درک کند.

جامع و شامل بودن سیر تاریخی و پرداختن به معماری سرزمین‌های مختلف و پوشش دادن جغرافیای گسترده‌ای از تمدن‌ها کار دشواری است که بررسی همه‌ی آن‌ها در یک کتاب، لاجرم به گزیده‌گویی و خلاصه‌نویسی منتهی می‌شود. با این حال نوع تبیین و ارائه‌ی موضوع توسط نویسنده می‌تواند کمک شایانی به فهم موضوع بکند. فرانسیس دی. کی. چینگ یکی از نویسندگان فعال حوزه‌ی معماری است که در ایران بیشتر او را با کتاب ارزشمند «معماری، فرم، فضا و نظم» می‌شناسند. استفاده از بیان گرافیکی قوی یکی از ویژگی‌های بارز کتاب‌های چینگ است که در کتاب «تاریخ معماری جهانِ» او نیز تأثیر بسزایی در کیفیت ارائه مطالب داشته است.

چینگ در کتاب «تاریخ معماری جهان» تاریخ معماری را از ۳۵۰۰ پیش از میلاد آغاز می‌کند و در یک سیر تاریخی به بررسی معماری سرزمین‌های مختلف می‌پردازد. همزمانی برخی تمدن‌ها با یکدیگر و مقایسه‌ی آن‌ها به صورت همزمان (بر اساس جغرافیای شکل‌گیری هر تمدن که به خوبی در نقشه‌ها نمایش داده شده‌اند) درک مناسبی از پیشرفت معماری در تمدن‌های مختلف در اختیار خواننده می‌گذارد.

نسخه دوم کتاب A Global History of Architecture یا «تاریخ معماری جهان» نوشته‌ی فرانسیس دی. کی. چینگ، مارک ام. یارتسومبک، ویکرامادیتیا پراکاش در حال حاضر توسط محمدرضا افضلی ترجمه شده و در انتشارات یزدا به چاپ رسیده است. همچنین ویرایش سوم (۲۰۱۷) نسخه انگلیسی این کتاب نیز در سایت داربوک قابل دانلود است.

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)