معرفی کتاب: معماری اندیشی نوشتهٔ پیتر زومتور، Thinking Architecture

حسین رهنما

اندیشه‌های معماران بزرگ و مشاهیر معماری معمولاً یکی از منابع نظری مناسب برای رجوع طراحانه به معماری است. با این حال اکثر معماران بیشتر از آنکه اهل نظر باشند و مباحث نظری بپردازند، بیشتر اهل عمل و طراحی هستند و کمتر آراء و نظرات خود را منعکس می‌کنند. در این میان برخی از معماران هم هستند که در هر دو حوزه‌ی نظریه‌ی معماری و طراحی معماری صاحب اندیشه و سبک بوده و در راستای ارتقاء بخش نظری معماری نیز تلاش می‌کنند.

پیتر تسومتور (زومتور) یکی از معمارانی است که علی‌رغم دفتر معماری کوچکش جوایز متعدد معماری از جمله جایزه‌ی معتبر پریتزکر را کسب کرده است. زومتور که دستی نیز بر قلم دارد دارای شخصیت و افکار پیچیده و چند بعدی است و این موضوع باعث جذابیت و برانگیزانندگی هرچه بیشتر آثار او می‌شود.

زومتور در کتاب موجز خود با عنوان «معماری اندیشی» (Thinking Architecture) به موضوع تفکر معمارانه می‌پردازد و به صورت مختصر دیدگاه‌های خود را در خصوص نحوه‌ی نگریستن به اشیا، زیبایی‌شناسی و کالبد معماری بیان نموده و در انتها به تشریح آموزش و یادگیری معماری می‌پردازد. در واقع معماری‌اندیشی مجموعه‌ای است از تأملات و آراء زومتور در باب معماری؛ و یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که یک معمار درباره‌ی کارش نگاشته است. زومتور در کتاب معماری اندیشی، با دقت و تیزبینی و با آمیزه‌ای از دانش و ذوق هنری، مهم‌ترین ویژگی‌های کار خود را واکاویده است و عمیق‌ترین تجربه‌های معماریانه‌اش را در چند باب موجز و دلپذیر به تصویر کشیده است. به همین دلیل می‌توان گفت که زومتور در این اثر یکی از ناب‌ترین نمونه‌های معماری اندیشی را خلق نموده است.

ویرایش دوم کتاب معماری اندیشی (Thinking Architecture) به قلم پیتر زومتور نگاشته شده و به کوشش علیرضا شلویری ترجمه و توسط انتشارات حرفه هنرمند به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)