معرفی کتاب: روش‌‏های تحقیق در روان‏شناسی محیط نوشتهٔ رابرت گیفورد

حسین رهنما

ارتباط انسان با ساختمان‌‌ها و رفتارهای برخاسته از او به هنگام مواجهه با یک بنا یکی از دغدغه‌های معماران است که امروزه اهمیت قابل توجهی یافته است. روانشناسی محیط به عنوان علمی میان رشته‌ای که به موضوع ارتباط انسان و محیط و مسائل روانشناسی مرتبط با آن می‌پردازد، از جمله علومی است که اخیراً بسیار مورد توجه معماران قرار گرفته است و این موضوع خصوصاً در پژوهش‌های معماری نمود و بروز بسیار چشمگیرتری داشته و با رشد قابل توجهی نیز مواجه شده است. با این حال یکی از موانع اصلی در انجام این پژوهش‌ها، روش‌های تحقیقی است که در پیشبرد این پژوهش‌ها به کار می‌رود و کمبود منابع مرتبط با پژوهش در این حوزه، پژوهشگران را با مشکلات متعددی رو به رو کرده است. چرا که اگر پژوهش به صورت علمی پیش نرود، نتیجه‌ی پژوهش نمی‌تواند قابل اتکا و اطمینان‌بخش باشد.

کتاب Research Methods in Environmental Psychology یا «روش‌‏های تحقیق در روان‏شناسی محیط» نوشته‌ی رابرت گیفورد (Robert Gifford) از جمله کتاب‌های ارزشمندی است که در آن روش‌های مختلف و متنوعی متناسب با موضوعات گوناگون ارائه شده است. از جمله نکاتی که به ارزش و اعتبار این کتاب می‌افزاید، گردآورنده‌ی کتاب، رابرت گیفورد است که از صاحب‌نظران و افراد قابل اتکا در این حوزه است که با همکاری بزرگان روانشناسی محیط تلاش کرده است تا مجموعه‌ی کامل و مدونی از روش‌های تحقیق در روانشناسی محیط را در اختیار پژوهشگران این حوزه قرار دهد.

کتاب «روش‌‏های تحقیق در روان‏شناسی محیط» توسط دکتر مینو قره ‏بگلو، دکتر محمدتقی پیربابائی، مهندس زهرا علی‏‌نام، استادان دانشگاه هنر اسلامی تبریز ترجمه و توسط انتشارات دانشگاه هنر تبریز به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)