معرفی کتاب: محیط‌های پاسخده: کتاب راهنمای طراحان نوشتهٔ بنتلی

حسین رهنما

داشتن یک کتاب جامع که بسیاری از مفاهیم پایه‌ی معماری و طراحی شهری در آن بیان شده باشد، یکی از خواسته‌های هر دانشجوی معماری است. کتابی که مفاهیم پایه و اساسی معماری را به زبانی ساده و در قالب شکل‌ها و توضیحات مختصر بیان کرده باشد. در میان کتاب‌های متعدد معماری، شاید یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها کتاب محیط‌های پاسخده نوشته‌ی بنتلی و همکارانش باشد. ویژگی مثبت چنین کتاب‌هایی این است که مفاهیم به گونه‌ای شرح داده شده‌اند که برای همه‌ی طراحان ساختمان از جمله معماری، شهرسازی و طراحی شهری، کاربردی و قابل فهم است.

بنتلی در کتاب «محیط‌های پاسخده: کتاب راهنمای طراحان» (Responsive Environments: a Manual For Designers) به تشریح مفاهیمی چون  نفوذپذیری، تنوع، خوانایی، سلسله‌مراتب فضایی، گره، لبه، نشانه، تناسبات بصری، غنای بصری و مواردی از این دست می‌پردازد و با ذکر مثال‌های متعدد تلاش می‌کند تا فهم مناسبی از هر مفهوم را در ذهن خواننده به وجود آورد. از این روست که این کتاب می‌تواند برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد سودمند بوده و دید مناسبی از مفاهیم پایه‌ی طراحی را برای طراحان فراهم آورد. داشتن چنین منابعی به طراحان کمک می‌کند تا با توجه به نیازهای خود، رجوع موردی به کتاب داشته باشند.

کتاب Responsive Environments: a Manual For Designer یا «محیط‌های پاسخده: کتاب راهنمای طراحان» به قلم ای‌ین بنتلی و همکاران نگاشته شده و توسط دکتر مصطفی بهزادفر استاد دانشگاه علم و صنعت ترجمه و توسط انتشارات دانشگاه علم و صنعت به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و به معنای تأیید وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال صحت مدعای سایت فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)