معرفی کتاب: داستان پست‌مدرنیسم نوشتهٔ چارلز جنکز ترجمهٔ احسان حنیف

حسین رهنما

آشنایی با نظریات، مانیفست‌ها و دیدگاه‌های معماران و نحله‌های فکری رایج در هر دوره این امکان را برای معماران فراهم می‌کند تا بتوانند همگام با زمان خود حرکت کنند. روزگاری، تغییر و تحول فکری یک جامعه، عمری به درازای چند قرن داشت. اما از اواخر مدرنیسم و خصوصاً با شروع دوران پسامدرن (پست‌مدرن) این تغییر و تحولات به کمتر از چند دهه یا حتی چند سال رسیده‌اند.

چارلز جنکز (جنکس) نظریه‌پرداز و متفکر توانمند حوزه معماری تلاش کرده است تا در کتاب خود با عنوان «داستان پست‌مدرنیسم» (The Story of Post-Modernism) با بررسی تغییر و تحولات اواخر مدرن و خصوصاً دهه ۱۹۶۰، ریشه‌های نظریه‌ها و تفکرات پست مدرن را واکاوی نموده و در قالب یک چارچوب زمان‌بندی شده ارائه دهد. جنکز با دسته‌بندی این نظریه‌ها در ۷ بخش مختلف، جنبش‌های رایج هر دوره را معرفی و واکاوی نموده و همراه دیدگاه‌ها و ایده‌های رایج هر یک را معرفی کرده است. وجه تمایز این کتاب با سایر کتاب‌های این حوزه، تازگی و نو بودن آن است که با زبانی روایی و ساده نگاشته شده است.

کتاب «داستان پست مدرنیسم» یا “The Story of Post-Modernism” به قلم چارلز جنکز نگاشته شده و توسط احسان حنیف ترجمه و توسط انتشارات فکر نو به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)