معرفی کتاب: معماری شهر نوشتهٔ آلدو روسی و ترجمهٔ روح‌الله عشریه و محمدرضا جابری‌نسب

حسین رهنما

در دنیای معماری، برخی از معماران علاوه بر کارهای حرفه‌ای ارزشمند، صاحب نظران و رهبران دوره‌ای از تاریخ معماری هستند. آلدو روسی معمار شهیر ایتالیایی و از رهبران جنبش‌های معماری نیمه‌ی دوم قرن بیستم ایتالیاست. نوشته‌ها و آثار او تأثیر به‌سزایی چه به لحاظ حرفه‌ای و چه به لحاظ نظری بر معماری پسامدرن داشته است.

کتاب «معماری شهر» (The Architecture of the City) مهم‌ترین اثر معماری و شهرسازی آلدو روسی،‌ در حوزه‌ی نظر است. وی در این کتاب تلاش کرده تا به مخالفت با جنبش مدرن برخاسته و معماری را به جایگاه واقعی خود بازگرداند. وی در مخالفت با جنبش کارکردگرای مدرن، صناعت معماری و جایگاه آن به عنوان تنها موضوع مطالعات معماری را مورد تأکید قرار می‌دهد. روسی در بخش‌هایی از کتاب به تحلیل قوانین و فرم‌های ساخت و ساز شهری می‌پردازد و با تجزیه و تحلیل‌های دقیق خود منبع مناسبی را برای طراحان و معماران گردآوری می‌نماید که در زمان انتشار کتاب مورد استقبال بسیار زیاد طراحان و معماران قرار می‌گیرد.

کتاب معماری شهر به کوشش روح‌الله عشریه و محمدرضا جابری‌نسب ترجمه و با عنوان «معماری شهری» توسط انتشارات طحان به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)