معرفی کتاب: آرکی‌گرم؛ معماری بدون معماری، نوشتهٔ سیمون سادلر

حسین رهنما

روزگار مدرن، روزگار یکسان‌سازی‌ها گویی باید تمام می‌شد. در پسامدرن، اندیشه‌های جهانی و تلاش برای یکسان کردن همه کنار زده شد و بومی‌گرایی غلبه یافت. با این حال سبک‌ها و جهان‌بینی‌هایی هم پدید آمد که از یک سو دنباله مدرن را پیش گرفتند و از سوی دیگر در بند جهانی‌سازی مدرن نبوده و به دنبال تکثر بودند تا وحدت‌گرایی.

آرکی‌گرم (Archigram) سبکی بود برآمده از تفکرات گروهی از معماران که رویکردی در تقابل با مدرنیسم و نگاهی به آینده داشت، اگرچه ریشه‌هایش را می‌شد در همان مدرنیسم جستجو کرد. در دهه ۱۹۶۰ گروه معماری آرکی‌گرم در بریتانیا با فاصله گرفتن از معماری متعارف آن روزگار، به دنبال ایجاد حرکت در شهرها و تغییر صورت ساختمان‌ها بودند؛ به دنبال یک معماری پویا که به خاطر بلندپروازی‌هایشان، گاه از آن‌ها به عنوان معماران شهرهای آینده یاد می‌کنند. از یک سو به دنبال الهام از هنر پاپ بودند و از سوی دیگر تکنولوژی و ساخت شهرهای پیش‌ساخته‌ی قابل حمل، آن‌ها را پیش می‌راند.

در کتاب «آرکی‌گرم: معماری بدون معماری» (Archigram – Architecture without Architecture) با معماران آوانگارد این دوره، دیدگاه آن‌ها درباره‌ی ساخت‌وساز، سازه‌گرایی، فناوری‌های نوین و محیط زیست آشنا می‌شوید و به اهمیت تجهیزات ساختمان در افزایش کیفیت زندگی پی‌خواهید برد. زندگی شهری متفاوت آرکی‌گرم، ریشه‌های شکل‌گیری آرکی‌گرم و دیدگاه آنها نسبت به آینده از دیگر مطالبی است که در کتاب آرکی‌گرم آمده است.

کتاب آرکی‌گرم به قلم سیمون سادلر نگاشته شده و به کوشش نیما دیماری, مژده رشیدی ترجمه و توسط انتشارات کتابکده‌ی کسری به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه‌ی انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)