معرفی کتاب BIM سبز؛ مدل‌سازی اطلاعات ساختمان با رویکرد طراحی پایدار

حسین رهنما

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، ابزار جدیدی در صنعت طراحی و ساخت است که روزبه‌روز دامنه‌ی کاربرد آن بیشتر می‌شود. کاربرد اصلی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) طراحی و مستندسازی اطلاعات و داده‌های یک پروژه است. و از این رو در شرکت‌های مشاور و به خصوص شرکت‌هایی که در آن افراد مختلف با تخصص‌ها و زمینه‌های متفاوت روی یک پروژه کار می‌کنند،‌ سیستم یکپارچه‌ای را فراهم آورده و کمک می‌کند تا کارها به صورت همزمان و با سرعت بیشتر انجام شود و بدین ترتیب از موازی‌کاری‌ها و چندباره کاری‌های پروژه‌های طراحی جلوگیری کند.

در کتاب BIM سبز؛ مدل‌سازی اطلاعات ساختمان با رویکرد طراحی پایدار، نویسنده پس از بیان اهمیت «BIM» به منزلهٔ یک ابزار قدرتمند در طراحی پایدار، روش ارزیابی تأثیر منابع سبز در طراحی یک پروژه را بازگو کرده و فرآیند مدل‌سازی اطلاعات ساختمان از ایده تا اجرا را شرح می‌دهد. در واقع نویسنده تلاش می‌کند دو حوزه‌ی طراحی پایدار و مدلسازی اطلاعات ساختمان را ترکیب کرده و مدل بهینه‌ای را ارائه دهد. بدین ترتیب پس از تلفیق این دو حوزه مخاطب را به شکلی راهنمایی می‌کند تا بتواند بر روش تنظیم مدل BIM و مقادیر کمّی مصالح در بنا، مسلط شده و توانایی لازم برای بهینه‌سازی و یکپارچه‌سازی تیم طراحی را کسب کند.

کتاب BIM سبز – مدل‌سازی اطلاعات ساختمان با رویکرد طراحی پایدار (Green BIM – Successful Sustainable Design with Building Information Modeling) به قلم ادی کریگیل و برد نایس نگاشته شده و با تلاش دکتر مازیار آصفی و محمد سادات‌مادرشاهی ترجمه و توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توان به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد.)