معرفی کتاب بیست بنا که هر معماری باید بشناسد نوشتهٔ سیمون آنوین

حسین رهنما

مراجعه به آثار برجسته معماری و تلاش برای بهره‌گیری از ایده‌ها، راه‌حل‌های طراحانه و اندیشه‌ی به کار رفته در طراحی این آثار می‌تواند یکی از اصلی‌ترین راه‌های بهبود توانایی طراحی باشد. این شیوه خصوصاً برای دانشجویان معماری که به تازگی وارد عرصه معماری شده‌اند و تجارب طراحی بالایی ندارند می‌تواند سودمند باشد. تجزیه و تحلیل این آثار به دانشجو کمک می‌کند تا جنبه‌های مختلف تفکر طراحانه‌ی خویش را بهبود بخشد و بتواند متناسب با موضوع خود، این تجارب را به کار گیرد. وجود کتاب‌هایی با این سبک و سیاق نیز می‌تواند طراحان و دانشجویان را در این زمینه یاری کند. با این حال کمتر کتابی وجود دارد که دیدگاهی تحلیلی و ساده نسبت به آثار برجسته معماران را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

سیمون آنوین در کتاب «بیست بنا که هر معماری باید بشناسد» تلاش کرده است تا ضمن معرفی آثار برجسته معماران،‌ با تجزیه و تحلیل این آثار دیدگاه متفاوتی را به طراحان و خصوصاً دانشجویان معماری عرضه کند. در این کتاب نویسنده تلاش می‌کند تا مخاطب را با شیوه‌های تصمیم‌گیری در حین طراحی آشنا کرده و با بررسی تأثیر بستر طراحی، سایت، کاربری ساختمان، هندسه، مصالح و سایر عناصر تعیین‌کننده در معماری، دید مناسبی از هر اثر معماری را فراروی مخاطب قرار دهد. با توجه به اینکه نگارنده خود از اساتید برجسته معماری و صاحب آثار دیگری چون «آنالیز معماری» و «تمرین در معماری؛ آموختن تفکر» است، کاملاً قابل انتظار است که کتاب حاضر، کتابی کاربردی برای دانشجویان معماری باشد.

کتاب «بیست بنا که هر معماری باید بشناسد» (Twenty Buildings Every Architect Should Understand) که به قلم سیمون آنوین نگاشته شده با تلاش مسعود حبیبی و حسین محمدرسولی ترجمه و توسط نشر پشوتن به چاپ رسیده است. لازم به ذکر است که نگارش جدیدی از این کتاب در سال ۲۰۱۴ با عنوان «بیست و پنج بنا که هر معمار باید بشناسد» به چاپ رسیده است که نویسنده در آن پنج اثر معماری جدید را بررسی نموده است. شما می‌تواند نسخه انگلیسی هر دو ویرایش و نسخه فارسی ویرایش اول کتاب را از طریق لینک‌های زیر تهیه نمایید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)