معرفی کتاب معماری سازه نوشتهٔ جی جی اسکیرل ترجمهٔ رئوف قاسمی

حسین رهنما

رسیدن به درک مناسبی از سازه و نسبت آن با معماری و تلاش برای تلفیق دانش سازه با فرم معماری همواره یکی از دغدغه‌های آموزش معماری بوده است. برای این منظور برنامه‌ریزان درسی با پیشنهاد درس‌هایی مثل مقاومت مصالح، استاتیک و سازه در تلاش بوده‌اند تا این خلأ یا دغدغه را پرکنند. اما عمدتاً این درس‌ها به صورت مباحث سازه‌ای صِرف مطرح می‌شوند و دانشجوی معماری به درک درستی از مابه‌ازای سازه در طراحی نمی‌رسد. به همین خاطر همواره شاهد جدایی مباحث این دروس با مباحث معماری بوده‌ایم.

جی. جی. اسکیرل (G. G. Schierle) نویسنده‌ی کتاب معماری سازه (Architectural Structures) تلاش کرده‌است مفاهیم پایه‌ی سازه‌ای را در غالب دیاگرام‌ها و تصاویری بسیار گیرا ارائه دهد تا دانشجو با رفتار سازه و نقش فرم سازه‌ای در تغییر یا بهبود رفتار سازه آشنا شود و درک مناسبی از آن پیدا کند. یکی از جذابیت‌های این کتاب آموزش گام‌به‌گام و مرحله به مرحله‌ی آن است. در کتاب معماری سازه نویسنده با مفاهیم پایه‌ی سازه‌ای شروع می‌کند و کم‌کم پیچیدگی‌های آن را به نحوی ارائه می‌دهد که فهم آن آسان‌تر شود. با توجه به اینکه این کتاب مملو از تصاویر و دیاگرام‌های کاملاً کاربردی است، می‌توان انتظار داشت که دانشجو با مطالعه‌ی آن به شیوه‌ی ساده‌تری بر مباحث سازه‌ای مسلط شده و کاربرد انواع سازه را متناسب با طرح خود یاد بگیرد.

کتاب معماری سازه به کوشش رئوف قاسمی ترجمه و توسط انتشارات وارش به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)