معرفی کتاب آتشگهی در خواب آتش‌ها نوشتهٔ علی کیافر

دکتر علی کیافر

کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها، روزنی بر شهر و معماری در این دیار، این روزگار» –که نام آن وام گرفته از شعر «آرش کمانگیر» زنده‌یاد سیاوش کسرایی است- اولین مجلد از یک مجموعه چهار‌گانه است که به دگرگونی‌های جامعه، فرهنگ، هویت، شهر، سیمای شهری و معماری ایران در درازای زمانی نزدیک به یک قرن، در دورانی که بیشتر با واژهٔ دوران مدرنیته تعریف می‌شود، می‌پردازد. 

ساخت بنا، محله‌ها و شهرها، تفکرات پشت سر آنان، شیوهٔ برخورد حرفه‌مندان و سیاست‌گذاران و حتی خود مردمان و بهره‌گیری آنان از فضاهای کالبدی ساخته شده در این درازای تاریخ مسیری پرتلاطم با کنش و واکنش فراوان را تجربه کرده‌اند. برای شناخت چگونگی رخداد و کمیت و کیفیت این فضاها باید ابتدا به درک مناسبی از ماهیت دگرگونی‌های بنیانی جامعه رسید و سپس از آن برای درک بناهای فردی و جمعی، ساختمان‌ها و محله‌ها و شهرها، و چگونگی و چرائی آنان تلاش نمود. این تلاشی است که این پژوهش از منظر پژوهشگر آن، و از دیدگاهی بس گسترده‌تر از زبان آنانی که بر شناخت تاریخی و شکل گیری فضاهای کالبدی در سرزمین ایران آگاهی دارند یا خود بر آن و در آن تاثیرگذار بوده‌اند، به آن دست یازیده است.

علی کیافر، معمار، شهرساز و پژوهشگر در کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها» در ابتدا به کندوکاو در تبیین و شناخت ماهیت مدرنیتهٔ ایرانی و ویژگی‌های جامعه، تفکر، سنت و هویت می‌پردازد، سپس دیدگاه‌هایی از تاریخ شهر و معماری که به علت تمرکز قدرت‌های اقتصادی، سیاسی در تهران وزنه بیشتری دارند را در مطرح می‌کند، و سرانجام جنبه‌های مختلفی از مقوله شهرسازی و سیمای شهری در این دوران، با محوّریت چند دههٔ اخیر، از نگاه پاره‌ای از شهرشناسان و شهرسازان را در پیش روی خواننده قرار می‌دهد.

کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها» در پنجمین دورهٔ جایزه کتاب معماری و شهرسازی دکتر منوچهر مزینی موفق به دریافت جایزه و تقدیرنامه از «انجمن مفاخر معماری ایران» شده است.

 

کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها»، نوشتهٔ دکتر علی کیافر، به کوشش کتابکدهٔ کسری به انتشار رسیده است. چنانچه مایل به خرید این کتاب هستید، می‌توانید از طریق لینک زیر این کتاب را مستقیماً از ناشر آن به صورت اینترنتی تهیه کنید.

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)