داستان هنرمند: بروس ناومن

تحریریهٔ وب‌سایت گفتار

بروس ناومن یا آنطور که در ایران مشهور است، بروس نومان، در سال ۱۹۴۱م در ایالت ایندیانای امریکا متولد شد. به علت شغل پدرش که فروشندگی بود، خانواده‌اش مدام در سفر بودند و بروس کوچک تنهایی‌اش را با یادگیری موسیقی و مطالعه گذراند و تا زمان دبیرستان هم بیش از آنکه آموزش‌های مرتبط با هنرهای تجسمی ببیند در گروه‌های موسیقی فعال بود.

اگرچه در دانشگاه ویسکانزین ریاضی و فیزیک خواند، بعدتر تصمیم گرفت هنرمند شود و بعد از ازدواج اولش مدرک هنری خود را از دانشگاه کالیفرنیا گرفت. کار هنری خود را با شرکت در کلاس‌های موسسهٔ هنر سن‌فرانسیسکو ادامه داد. ابتدا نقاشی می‌کرد، بعد به هنرهای محیطی روی آورد، بعد هم به ویدئو، پرفورمنس و مجسمه. او بعدتر به جنبش «هنر فرآیندی» پیوست. جنبشی که تمرکز هنرمندان در آن نه بر اثر نهایی که بر فرآیند خلق اثر است.

ناومن یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان امریکایی است. به‌علت تجربیات متنوع او در سبک‌ها و مدیاهای مختلف نمی‌توان کارهای او را در یک دسته‌بندی خاص گنجاند. کانسپچوال، مینیمال، پرفورمنس و ویدیوآرت برچسب‌هایی است که می‌توان به دایرهٔ گستردهٔ آثار او چسباند.

در میان افتخاراتی که ناومن در طول عمر خویش کسب کرده می‌توان به دکتری افتخاری از موسسهٔ هنر سن‌فرانسیسکو، جایزهٔ مکس بکمن، جایزهٔ وولف، جایزهٔ وکسنر و شیر طلایی بی‌ینال ونیز اشاره کرد. (تلخیص و ترجمه از وب‌سایت The Art Story)