داستان هنرمند: آی وی‌وی

تحریریهٔ وب‌سایت گفتار

آی وی‌وی، متولد سال ۱۹۵۷ در پکن، هنرمند و فعال سیاسی و مدنی چینی است. او را می‌توان مشهورترین هنرمند حال حاضر کشور چین محسوب کرد. «آی» به علت صراحت در انتقاد از سیاست‌های جاری کشور چین تا کنون چندین‌بار با برخورد قهری از سوی حکومت مواجه شده است.
آی وی‌وی فرزند «آی چینگ» شاعر مشهور چینی است که در اواخر دههٔ پنجاه میلادی، همراه با خانوادهٔ خویش از جمله آی وی‌وی کودک، به اردوگاه‌های کار اجباری تبعید شد. بعد از بازگشت آنها به پکن در سال ۱۹۷۶، «آی» به هنر علاقه‌مند شد. او ابتدا به آکادمی فیلم پکن وارد شد و وقتی نتوانست توقعات خویش را در آنجا برآورده کند از چین خارج شد و به امریکا رفت. در نیویورک به مدرسهٔ طراحی پارسونز رفت و به ساخت مجسمه مشغول شد. در آنجا تحت تاثیر هنرمندانی همچون یوزف بویس و مارسل دوشان قرار گرفت.
در سال ۱۹۹۳ به علت بیماری پدرش به چین برگشت و کار خود را در پکن پی‌گرفت. در آن سال‌ها با هدف گسترش هنر آوانگارد چین به انتشار کتاب روی آورد. بعدتر دفتر طراحی خویش را تاسیس کرد و با برخی معماران نیز در مقام مشاور هنری به همکاری پرداخت.
با آغاز قرن ۲۱ فعالیت‌های مدنی آی بیشتر شد و در سال ۲۰۱۰ مشهورترین اثر خویش یعنی «تخمه‌های آفتاب‌گردان» را خلق کرد. در دههٔ اخیر تلاش او بیشتر معطوف مسئلهٔ مهاجرت بوده و مستند «جریان انسانی» اثر تأثیرگذار اخیر اوست که در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است.
«آی» از هنرمندان پیشرو در زمینهٔ استفاده از ابزارهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، مخصوصا توییتر و اینستاگرام، برای ارتباط با مخاطبان خویش است. (گردآوری و ترجمه از دانشنامهٔ بریتانیکا و وب‌سایت The Art Story)