معرفی کتاب دیجیتال فبریکیشن نوشتهٔ نیک دان ترجمهٔ گلناز نوری

حسین رهنما

امروزه شاهد رشد سریع و روزافزون رایانه و نرم‌افزارهای کامپیوتری هستیم. رشدی که موجب تغییرات گسترده‌ای در فرآیند طراحی و ساخت ساختمان‌ها شده است. امکان مدلسازی‌های پیشرفته و بعضاً بسیار پیچیده موجب شده تا با گونه‌های جدیدی از طراحی و ساخت مواجه شویم که در گذشته حتی امکان طراحی آن‌ها یا وجود نداشت یا غیرممکن به نظر می‌رسید. در این میان ظهور نرم‌افزارهای مدسازی محاسباتی امکان تولید و طراحی فرم‌های پیچیده‌ای را موجب شده است که اصطلاحاً طراحی پارامتریک، نامیده می‌شوند. استفاده از نرم‌افزارهای طراحی پارامتریک علاوه بر فراهم نمودن زمینه‌ای برای خلق فرم‌های جدید، امکان طراحی سازمان‌های زیستی را نیز فراهم کرده‌اند. با توجه به این که طراحی پارامتریک می‌تواند طیف گسترده‌ای از فرم‌ها، شیوه‌ها و موضوعات طراحی را پوشش دهد می‌توان آینده‌ی بسیار گسترده و فراگیری را برای این شیوه از طراحی انتظار داشت.

در کتاب دیجیتال فبریکیشن (Digital Fabrication in Architecture) نوشته نیک دان (Nick Dunn) ابتدا با طیف گسترده‌ای از فناوری‌های دیجیتال آشنا خواهید شد. پس از معرفی جغرافیای کلی فناوری‌های دیجیتال، حوزه‌ی کاری و بازه‌ای از نرم‌افزارها و شیوه‌های مورد استفاده برای معماران و طراحان معرفی شده است. بدین ترتیب معماران متوجه می‌شوند که برای شروع کار و تبدیل ایده‌هایشان به طرح، از چه راه‌هایی می‌توانند وارد موضوع شوند. سپس با پیچیدگی‌ها و تنوع اطلاعات و فنون تبدیل داده به فرم آشنا خواهید شد. در انتها نیز با استراتژی‌های برخورد با مسئله و نحوه‌ی تلفیق و ادغام ایده‌های طراحی با فرایندهای تولید و ساخت آشنا خواهید شد تا در نهایت بتوانید از صفر تا صد یک پروژه‌ی معماری پارامتریک را انجام دهید.

کتاب دیجیتال فبریکیشن که به قلم نیک دان نگاشته شده به کوشش گلناز نوری ترجمه و توسط انتشارات فکر نو به چاپ رسیده است. برای خرید اینترنتی کتاب فارسی و دانلود نسخه انگلیسی آن می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید

(توجه: لینک خرید کتاب قرارگرفته در این صفحه تنها یک پیشنهاد است و قرارگیری این لینک در ذیل این معرفی به معنای ارتباط گفتار معمار با وب‌سایت فروشنده نیست. گفتار معمار مسئولیتی در قبال عملکرد فروشنده ندارد و نفعی نیز از این معرفی نمی‌برد.)