دسته‌ها
محمدرضا نیکبخت

محمدرضا نیکبخت: ما یا کارهایمان کپی است، یا اندیشه‌هایمان

امروزه {…} با یک جستجوی ساده در اینترنت دربارهٔ یک اثر معماری که در حال شکل‌گیری است می‌توان بسیاری نمونهٔ مشابه یا حتی عین به عین پیدا کرد. به خاطر همین خود به خود ما مؤلف نیستیم. من تقریباً اصلا معمار مؤلف سراغ ندارم، دست‌کم پس از انقلاب که این‌گونه شده است. اما می‌توانم کمی به پیش از انقلاب تکیه کنم. ما یا کارهای کپی داریم یا اندیشه‌هامان کپی است. اندیشهٔ اصیل در معماری نداریم که یک معمار به عنوان معمار مؤلف با اندیشهٔ اصیل بتواند کاری انجام دهد. تقریباً که نه، تحقیقأ این را نداریم. در بهترین حالت اندیشهٔ آن کپی است اما پروژه‌اش کپی نیست که این را هم بسیار کم می‌توان پیدا کرد. (در گفتگوی منتشر شده در کتاب «گفتگو با معماران»، به کوشش جلال حسن‌خانی و رامین جلیله‌وند، سال ۱۳۹۸)

یک پاسخ به «محمدرضا نیکبخت: ما یا کارهایمان کپی است، یا اندیشه‌هایمان»

جناب نیکبخت احتمالا دارای مطالعات نظری کمی در ارتباط با معماری ایران و اندیشمندان و معماران مولف آن است. تفاوت است بین گزاره “من نمی دانم” و “اصلا وجود” ندارد.

از معماران مولف نسل اول :حیدر غیایی, هوشنگ سیحون , نصرت الله منقح, یوسف شریعت زاده , یحیی فیوضی , پرویز موید عهد , ایرج اعتصام و اندیشمند فرزانه ای چون محمد منصور فلامکی .

از معماران مولف نسل دوم : سید هادی میرمیران , هوشنگ امیر اردلان , علی اکبر صارمی , بهروز احمدی , حسین شیخ زین الدین , ایرج کلانتری , فرهاد احمدی , اسماعیل طلایی , داراب دیبا , بیژن دفتری , محمد رضا نسرین و اندیشمند فرزانه و نظریه پردازی چون حمید ماجدی .

از معماران نسل سوم : بابک نادری آزاد , بهرام شکوهیان , نادر روزرخ , عطاالله طاهایی , شهرام گل امینی , محمد مجیدی و نظریه پردازانی چون کامران افشار نادری و محمد رضا حائری مازندرانی

بهتر است آقای نیکبخت بجای اظهار نظر های بدون مبنا و بی مطالعه به کار طراحی مجتمع های مجلل شمال شهر تهران که سالهاست به آن اشتغال دارند بپردازند .

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *