پل آندرو | Paul Andreu

کسی که آزاد نیست نمی‌تواند خلق کند.

پل آندرو

آنچه واقعا برای پیشرفت معماری مهم است آزادی است. کار خوب خلاقه نیاز به آزادی دارد. کسی که آزاد نیست نمی‌تواند خلق کند. هر نوع فشاری مانع خلاقیت می‌شود و به همین دلیل همه باید برای به دست آوردن آزادی خلاقیت مبارزه کنند، برای برخوردار شدن از فضای آزاد. وقتی آن را به دست آوردید باید کار کنید و کار کنید. کار دیگری نمی‌توان کرد. (در گفتگو با کامران افشار نادری و سهیلا بسکی، منتشر شده در مجلهٔ معمار، ش 2، پاییز 1377)

 

کامپیوترها نمی‌توانند طراحان خوبی باشند، چون آنها اشتباه نمی‌کنند.

پل آندرو

روند طراحی همیشه روندی کاملاً منطقی نیست. گاهی اوقات از شما در مقام طراح می‌پرسند که چرا فلان تصمیم را گرفتی؟ خب، من این تصمیم طراحانه را گرفته‌ام و نمی‌دانم دقیقا چرا، یا به عبارتی دلیلی منطقی برای آن ندارم. اما منِ طراح مجبورم یک دلیل قانع کننده بیابم تا برای آن سوال پاسخی داشته باشم. برای همین است که من اعتقادی به این ندارم که کامپیوترها بتوانند به خوبی طراحی کنند زیرا کامپیوترها اشتباه نمی‌کنند. اما گاهی اوقات شما در مقام طراح کاری می‌کنید که اشتباه به نظر می‌رسد اما بعدتر معلوم می‌شود که کار درست همان بوده است. (در گفتگو با وب‌سایت Archdaily، سال 2017)

 

نوعی زیبایی، سازمان فکری و لذت اکتشاف در تفکر ریاضی و فیزیک هست که در معماری هم وجود دارد، اگرچه با آن متفاوت است. و من آن را دوست دارم.

پل آندرو

در همان روزهایی که ریاضیات می‌خواندم به نظرم رسید نوعی حس زیبایی، نوعی سازمان فکری و جریان اکتشاف در ریاضیات هست. این حس در معماری هم هست. نه این که بخواهم بگویم ریاضیات و حساب برای معماری مفیدند. محاسبهٔ ساختمان چیز دیگریست. اما نوعی زیبایی، سازمان فکری و لذت اکتشاف در تفکر ریاضی و فیزیک هست که در معماری هم وجود دارد، اگرچه با آن متفاوت است. و من آن را دوست دارم. (در مجلهٔ معمار، شمارهٔ ۲)