قوانین بازنشر مطالب منتشر شده در وب‌سایت گفتار معمار

از رزوهای نخست راه‌اندازی «گفتار معمار» تا کنون، بارها شاهد استفادهٔ نادرست و گاه مغرضانه از مطالب آن در فضای مجازی و علی‌الخصوص در اینستاگرام بوده‌ایم. برای ما که با سختی و صرف زمان فراوان برای ایجاد هر پست و بدون ذره‌ای چشم‌داشت مادی سعی در ایجاد آرشیوی از سخن معماران داشته‌ایم، این طرز از استفاده همیشه باعث خستگی بیشتر بوده است.
البته این سخن به معنای آن نیست که ما کسی را از استفاده از مطالبمان منع می‌کنیم. ما نه می‌خواهیم، نه می‌توانیم دسترسی و استفاده از مطالب گفتار معمار را برای دیگران محدود کنیم. اما آنهایی که با بریدن تصاویر یا برداشتن قسمت منابع یا عدم انتقال کامل مطلب یا عدم ذکر مأخذ سعی می‌کنند نام «گفتار معمار» را به مخاطب خود منتقل نکنند، بعضی از اصول اخلاقی را زیر پا می‌گذارند.
اگر شما صاحب رسانه‌ای (شخصی یا غیر شخصی) هستید و می‌خواهید مطالب ما را بازنشر دهید، لطفا نکات زیر را به یاد داشته باشید:
– تغییر یا برشی در تصاویری که از سوی وب‌سایت گفتار معمار در فضای مجازی منتشر می‌شود ایجاد نکنید.
– هدف از ایجاد سایت گفتار معمار بالا بردن آگاهی مخاطبان حوزهٔ معماری و واداشتن آنها به تفکر راجع به موضوعات مختلف است. وقتی کسی به صورت ناقص مطالب ما را باز نشر دهد، هدف اصلی ما نقض می‌شود. لطفا مطالب را کامل (اگر از مطالب اینستاگرام استفاده می‌کنید، همراه با کپشنی که زیر تصاویر نوشته می‌شود) بازنشر دهید. حتما منبعی که سخن شخص از آن بریده شده است را ذکر کنید تا مخاطبان بتوانند اصل مطلب را پیدا کنند و اگر خواستند بیشتر بخوانند یا اگر سهوا اشتباهی در ترجمه یا انتقال مطالب پیش آمده، متوجه شوند.
– هنگام بازنشر مطالب گفتار معمار، ابزار لازم (شامل تگ، لینک یا منشن) را برای راه‌یابی به این وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی آن ایجاد کنید تا مخاطبان شما با گفتار معمار و ایدهٔ کلی آن آشنا شوند.